کودک – طفل روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

کودک – طفل: روزنامه مطبوعات تیتر امروز روزنامه ها

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چگونه دلواپسان در ماجراي توتال هم آچمز شدند

حضور دکتر علي اکبر ولايتي در مراسم امضاي قرارداد نفتي با کنسرسيومي به رهبري توتال فرانسه، تمام نقشه هاي دلواپسان را نقش بر آب کرد. بعد از مجادله هاي سياسي دامنه

چگونه دلواپسان در ماجراي توتال هم آچمز شدند

چگونه دلواپسان در ماجراي توتال هم آچمز شدند

عبارات مهم : سياسي

حضور دکتر علي اکبر ولايتي در مراسم امضاي قرارداد نفتي با کنسرسيومي به رهبري توتال فرانسه، تمام نقشه هاي دلواپسان را نقش بر آب کرد. بعد از مجادله هاي سياسي دامنه دار ماه هاي اخير که در سطح کلان و ميان مقام هاي بلندپايه کشوري و لشگري در گرفته بود و به نظر مي رسيد که همچنان ادامه دارد، عليرضا زاکاني، نماينده سابق مجلس و يکي از تندروترين منتقدان دولت يازدهم که در زمره دلواپس هاي هسته اي و نفتي رده بندي مي شود در کنشي عجيب، پيشنهاد آتش بس سياسي يکطرفه را مطرح کرد.

چگونه دلواپسان در ماجراي توتال هم آچمز شدند

«عجيب» از اين منظر که در سوابق سياسي او و همراهانش، چنين واکنش‌ها معقول و مصلحت گرايانه اي، کمتر به چشم مي خورد. در تمام چهار سال گذشته، زاکاني جهد خود را يکسره بر سياه نمايي، تخريب، اتهام زني و يکجانبه نگري عليه کارها دولت و حتي تصميم هاي کلان نظام در تصويب برجام و ختم ماجراي پرونده هسته اي به کار بست.

در عين حال، تلاش موازي او و هم مسلکان سياسي اش در جبهه پايداري، مقابله همه جانبه با رويکردهاي دولت روحاني در وزارت نفت بود؛ وزارت نفتي که با سکانداري مجدد زنگنه و بازگشت نيروهاي کابينه اصلاحات، آواربرداري از مخروبه هشت ساله معجزه هزاره سوم را در دستور کار قرار داده بود. بعد هجوم به وزارت نفت هم بعد از وزارت امورخارجه در اولويت هاي دلواپسان قرار مي گرفت.

حضور دکتر علي اکبر ولايتي در مراسم امضاي قرارداد نفتي با کنسرسيومي به رهبري توتال فرانسه، تمام نقشه هاي دلواپسان را نقش بر آب کرد. بعد از مجادله هاي سياسي دامنه

ماجراي پيچيده پرونده کرسنت و گره کور تنيده بر آن که دستپخت دولت مطلوب دلواپسان بود، يکي از گلوگاه هاي هجوم هميشگي زاکاني و دوستانش بوده هست؛ جايي که مصوبه شوراي عالي امنيت ملي، دست وزارت نفت را در پاسخگويي متناسب بسته بود و دلواپسان از همين گزاره، کمال استفاده را در تخريب وزارت نفت به کار بستند و با وجود آگاهي از مصوبه شورا و لزوم سکوت مصلحت آميز در اين پرونده براي به آخر رسيدن داوري بين المللي راجع به آن، وقعي به مصالح کشور ننهادند و تاختند و تاختند.

بي شک زنگنه بيشتر از همه مردم ايران از ماوقع کرسنت آگاه بود و خوب مي دانست چه کساني و در چه زماني، کرسنت را به يک بحران اقتصادي و حقوقي بين المللي براي کشورمان بدل کرده اند. او فقط در ايام تبليغات انتخابات دوره دوازدهم، مهر سکوت را برداشت و گوشه هايي از حقايق تلخ اين پرونده را آشکار کرد تا دلواپسان، کمي عقب بنشينند و جبهه حمله را عوض کنند.

عمليات تخريبي جديد در هجمه به فرمت جديد قراردادهاي نفتي با سرمايه گذاران خارجي تعريف شد. دلواپسان به سرکردگي زاکاني و با همراهي ميرکاظمي و جبهه پايداري و حتي صورت هاي شاخصي همچون احمد توکلي، آتش سنگيني عليه قراردادها تهيه ديدند؛ آن قدر که بارها و بارها وزارت نفت، اقداماتي در جهت اصلاح اشتباهات شکلي و محتوايي قراردادها را خبري کرد و اعلام شد که دغدغه هاي رهبري هم در اين اصلاحات لحاظ شده است است ولی شليک ها پاياني نداشت. زيرا قرار نبوده و نيست که تخريب و کارشکني و هجوم، پاياني داشته باشد. نشانه مشخص است: هيچ دستاوردي از برجام نبايد به ثمر بنشيند و اطاله اهداف دولت تا پايان عمر خدمتش در دستور کار باشد.

چگونه دلواپسان در ماجراي توتال هم آچمز شدند

اين چنين بود که پيشنهاد آتش بس يکطرفه زاکاني در اين روزهاي پرهياهو، عجيب وغريب به نظر مي رسيد و البته اين تعجب همگاني، چندان هم بيراه نبود. چند روزي از آتش بس يکطرفه جنابشان نگذشته بود که خبر رسيد مذاکره هاي وزارت نفت با طرف خارجي سرانجام به آخر رسيده و قرارداد توسعه فاز يازدهم پارس جنوبي در قالب کنسرسيومي ميان شرکت ملي نفت و توتال فرانسه منعقد خواهد شد. پنج ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي آن هم در روزگاري که دولت تندروي ترامپ در آمريکا همه راه ها را براي خلاص شدن از برجام و تحت فشار گذاشتن ديگر کشورها جهت منع همکاري با ايران مي آزمايد. شکسته شدن يکي از تابوهاي سرنوشت تحريم و بازشدن مسير همکاري ايران و جهان، نه باب ميل جمهوري خواه هاي جنگ طلب آمريکايي است و نه ظاهرا مطلوب برخي دلواپسان داخلي!

جناب زاکاني پيش از ظهر 12 تير در بيانيه اي اعلام کرد که عليه اين قرارداد بايد شوريد و آتش به اختيار برپا کرد. او افزود که وقت فرياد کشيدن است و پيش بيني کرد که اين قرارداد، منشأ فساد و ننگ خواهد شد! اين چنين بود که خيلي زود، نقاب از آتش بس پوشالي فرو افتاد و پيشنهادي که احمد توکلي اعتقاد بود بايد با آب طلا نوشت، در عرض چند روز از دستورکار، خارج و آشکار شد که حضرات از هيچ اقدامي در جهت کارشکني کوتاه نمي آيند.

حضور دکتر علي اکبر ولايتي در مراسم امضاي قرارداد نفتي با کنسرسيومي به رهبري توتال فرانسه، تمام نقشه هاي دلواپسان را نقش بر آب کرد. بعد از مجادله هاي سياسي دامنه

کسي نمي تواند اعتقاد باشد که هيچ قراردادي خالي از اشکال و ايراد است ولی بي شک مجموعه وزارت نفت و مديران دولت يازدهم نه از جبهه خصم هستند و نه قصد خيانت و توطئه و وطن فروشي دارند. روزگاري نفت کشور به اشخاصي مشکوک و معلوم الحال هبه شد و چند ميليارد دلار از اموال ملت به تاراج رفت. آدم هايي که همين امروز و بعد از چند سال سکوت، همچنان مي گويند که حاضرند بميرند ولی پول نفت را برنگردانند! آن سرنوشت از آتش به اختيار و فرياد کشيدن، هيچ خبري نبود.

هرچند آتش به اختيار جناب زاکاني هم نيم روزي بيشتر دوام نيافت و با حضور علي اکبر ولايتي در حاشيه مراسم امضاي قرارداد رو به خاموشي گرفت. خسته نباشي دلاور، خدا قوت…

چگونه دلواپسان در ماجراي توتال هم آچمز شدند

اخبار سیاسی – آفتاب یزد/پيمان مقدم

واژه های کلیدی: سياسي | پرونده | قرارداد | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs